Изобретателни учени са намерили начин енергия, добивана от растения, да осветява зелени автобусни спирки.
Официално представен през март 2015, прототипът на „от растението до електрическата мрежа“ може да се види в Ботаническата градина на Университета в Кеймбридж.
Съвместно с архитекти екипът от учени е разработил специално адаптирани вертикални стени, които се захранват с електрони, произведени по естествен начин като страничен продукт на фотосинтезата.
Стените са направени от синтетичен материал и имат „джобове“, във всеки от които има литър почва и няколко растения. Задната страна на джобовете е изработена от карбоново влакно, по което преминават електроните.
Зад този все още продължаващ експеримент стоят професор Кристофър Хау и доктор Паоло Бомбели от Отдела от биохимия. Двамата не за първи път работя по идеи за зелена енергия. Предишен техен експеримент доведе до създаването на устройство, което захранва радио с енергия, произведена от мъх.
Новата им разработка също използва соларни панели, които произвеждат енергия през светлата част на деня, а растенията произвеждат електрони денем и нощем, като по този начин източникът на възобновяемата енергия е гарантиран 24 часа. Структурата на изобретението позволява използването на различни комбинации на фотоволтаични и биологични системи.
„За да отговорим на световните нужди от електроенергия, са ни нужни различни технологии и би било добре да има синергия в използването им“, казва Бомбели пред британския „Телеграф“.
Вижте повече тук